Izolace teras a balkonů

 

Terasy, balkony a lodžie jsou nedílnou součástí bytu či domu, avšak z hlediska hydroizolace často zanedbané a opomínané.

Hydroizolace teras a balkónůOdmrzla dlažba, rozpraskaný potěr, zatékání do obytných prostor, dokonce i narušení statiky konstrukce jsou nejčastějšími problémy, které vyžadují odbornou konzultaci a rychlou nápravu. Nejen hydroizolační vlastnosti materiálu, ale i nadměrný pohyb osob, nároky na údržbu a estetiku, jsou jedny z důvodů, kterými se musíme zabývat při výběru vhodného hydroizolačního systému pro Vaši spokojenost.

K izolování teras, balkónů a lodžií se nejčastěji používají stěrkové izolace, asfaltové pásy nebo hydroizolace z PVC, které jsou následně zakryty dalším souvrstvím (betonový potěr, dlažba). Ty mají chránit samotnou hydroizolační vrstvu, ale zejména však vytvořit takový estetický dojem, který je zajímavý pro investora a uživatele budovy.
 

Hydroizolace z PVC

Stále větší oblibě se těší hydroizolace z PVC. Nejen díky svým hydroizolačním vlastnostem, ale i velmi dobré opracovatelnosti detailů se jeví jako jedno z nejoptimálnějších řešení, které dnešní trh nabízí. Snadná údržba, příjemný vzhled i rychlá pokládka, jsou hlavními důvody rostoucí poptávky po aplikaci hydroizolační vrstvy z PVC.

Pro terasy, balkony a lodžie je určena PVC folie Protan G 1,5 mm a Protan GT o síle 2,4 mm. Oba typy folií jsou opatřeny protiskluzovou úpravou a dodávány v základních odstínech světle šedé, tmavě šedé, hnědé a tmavě zelené barvy. PVC jde svařovat pouze mezi sebou nebo na speciálně povrchově upravené poplastované plechy, které jsou nabízené v různých barevných odstínech. Hlavní předností zesílené folie PVC Protan GT 2,4 mm je zvýšená odolnost proti mechanickému poškození (pohyb osob, použití či manipulace se zahradním nábytkem apod.) U PVC folie Protan G 1,5 mm je vždy uvažováno s krycí pochozí vrstvou, z těchto důvodů ji můžeme zakrýt betonovou nebo keramickou dlažbou, dřevěnými rošty, kobercovým trávníkem, popř. jiným způsobem. Mezi hlavní výhody těchto systémů patří zejména jednoduchá montáž krycí vrstvy, snadná možnost případné opravy a jednoduché nároky na údržbu.


Terasy s tepelnou izolací

Zvyšování cen energií se stále více projevuje ve všech odvětvích stavebnictví, proto i tepelná izolace teras je dnes standardní záležitostí. Terasa je vystavena zvýšenému pohybu osob, proto výběr z tepelně izolačních hmot je značně omezen. Zvýšeným nárokům na pevnost v tlaku (abychom zamezili prošlápnutí), vyhovuje tepelně izolační vrstva z extrudovaného polystyrenu. Jeho velmi dobrá únosnost v tlaku, výborné tepelně izolační vlastnosti, minimální nasákavost to vše ho přímo předurčuje k izolaci teras. O použití expandovaného polystyrénu lze uvažovat pouze tehdy, pokud bude jako krycí vrstva polystyrenu použit betonový potěr a následná hydroizolační vrstva.

 
Úvod Aktuality O firmě Fotodokumentace Ke stažení Kontakty